AMERIKAI ÓRIÁSPOSTA BÍRÁLÓI STANDARD
Előszó
Ez a STANDARD útmutató a típusos, sajátos külső ismertetőjelek, valamint az Amerikai Óriásposta összetett egészének értékeléséhez.
Egy tenyésztő összpontosíthatja figyelmét egyetlen tulajdonságra, mint a nyakráncra, a hát fedettségére vagy a fejre, amikor elbírálja egy galamb sajátos értékét tenyészprogramja számára.
Azonban egy kiállítási bírálónak a teljes galambra kell összpontosítania figyelmét, az egyes galamb minden jellemzőjének összességére.
A kiállítási bírálónak a mérlegelés után sorrendbe kell állítani egy osztály galambjait, gondosan összevetve különböző minőségi összetevőiket.
Ez a STANDARD meghatározza a sajátos külső tulajdonságok pontértékeit, hogy segítse a bírálót az egyed erős és gyenge pontjainak felbecsülésekor a madarak összehasonlításánál és rangsorolásánál.
A pontértékek helyes alkalmazása kiküszöböli a javíthatatlan hibák, kizáró okok felsorolásának valós szükségét.
Nyomatékosan ajánlott, hogy minden kiállítási bíráló a bírálat során az írott STANDARD-ot és a három nézeti rajzot tartsa szem előtt, mint útmutatót.
Meg kell győznie a kiállítókat, hogy ismeri és megfelelően alkalmazza a hivatalos STANDARD-ot, amikordöntéseit meghozza.
Típus
A "típus" kifejezés általában a madár együttes testfelépítését, állását és idomainak körvonalát jelenti. Ezt az eszményi mintakép három nézeti rajza világosan illusztrálja.
Kiállítási pontokban kifejezve a típus felismerhető és értékelhető a STANDARD specifikus felépítési tulajdonságain belül. A három nézeti rajzra kell hagyatkozni, de ez az írott STANDARD összes alkotó elemeihez kapcsolódik.
Méret
A sikeres kiállítási madarak méretei általában a következő határokon belül mozognak:
Magasság 25-28 cm
Hosszúság 24-26,5 cm
Szélesség a szárnybúbok között 12,5-15 cm
A típusosabb madár előnyben részesül a csak méreteiben megfelelővel szemben. Különösen nagy és különösen kicsi madarak nem kívánatosak.
Súly
Egy csúcs minőségű, jó kiállítási kondícióban levő galambnak kézben tartva érzékelhetően szilárdnak, súlyosnak kell lennie. Lazaság és kövérség nem kívánatos tulajdonság, az értékelésnél hátrányos helyzetet idéz elő.
Így egy hím ideális súlya általában 100 dkg körül van, 85-113 dkg közötti ingadozással. A tojó ideális súlya 94 dkg, 80-108 dkg között ingadozhat. Ezen értékek közötti madarakat azonos méretűként kell bírálni. Az ezen a súlyon kívül eső madarak értékelésekor az eltéréssel arányos számú pont kerül levonásra.
Fej: (15 pont)
A fej íve fokozatosan és egyenletesen emelkedik a csőr hegyétől a szem fölé, majd töretlen vonalban lefelé halad a nyakba. A koponya csúcsa nem lehet lapos. Felülnézetben a szemek között markánsan széles legyen, egyenletesen szűkülve az orrdudorig. Nem lehet mélyedés vagy beszűkülés az orrdudor fölött. Nem mutatkozhat szögletesség a fej kontúrjában.
Az egész fejnek erőt kell sugároznia, keskenység és gyengeség nélkül.
Szemek: (5 pont)
Éles és tiszta, élénkséget fejeznek ki. Rubinvörös vagy narancsszínű, de a rubinvörös helyezendő előnybe. Kavics, tört vagy színtelen szemek súlyos hibának számítanak. Sötét szem megengedett a fehéreknél vagy a fehér-foltosoknál. Mindkét szemnek azonos színűnek kell lenni. Hamis gyöngyszem elfogadható barnáknál vagy kheki színűeknél.
Szembőr: (2 pont)
Közepes méretű tiszta és sima, egyenletes. Sötét vagy szilvaszínű változat lehet a színes madaraknál, hússzínű és rózsaszín a fehéreknél és a fehér-foltosoknál.
Csőr: (5 pont)
Közepesen hosszú, erős és egyenes. Mindkét csőrkáva közel azonos erősségű és szilárdságú. Törés nélkül, simán megy be az arcba. Nem lehet a csőrkávák között észrevehető rés, vagy a csőrkávák nem keresztezhetik egymást. Színe a színes madaraknál sötét, a vörös kovácsoltaknál borostyánszínű, a fehéreknél és fehér foltosoknál hússzínűtől a rózsaszínig változik.
Orrdudor: (2 pont)
Közepes méretű, sima szövetű és durva dudoroktól mentes. Simán illeszkedik a fej és a csőr közé. Az alsó káván nem lehetnek bibircsókok.
Nyak: (5 pont)
Vaskos, közepes hosszúságú. Fokozatosan és egyenletesen vékonyodik el a válltól a fejig. Nem látszhat a nyelőcső vagy a nyakránc.
Testfelépítés
Összesen 36 pont van felosztva az egymással szorosan összefüggésbe hozható test-összetevők - melyekbe beletartoznak a test, szárny, hát, és mellcsont - között.
Ez tartja fenn az erős hangsúlyt a kitenyésztett típus sajátosságán. Ezzel egyidejűleg lényeges pontok vannak juttatva a szem, csőr, lábak, fej, szín és mintázat tökéletesítésére, elősegítve az Amerikai Óriásposta, mint kiállítási tenyészgalamb növekvő státuszát, az erő és szépség megfelelő egyensúlyban tartásával.
Test: (16 pont)
Rövid, széles, mély és erőteljes felépítésű. Az egész test egyenletesen elkeskenyedő, külső megjelenése ék formájú, mely tisztán érzékelhető kézben tartva. A far alaposan tömött és elvékonyodó, szélesség és laposság nélkül, melyek széles farkat okoznának.
Hát: (5 pont)
Lapos és egyenes, széles vállakkal, elkeskenyedve a jól tömött far irányába. A hát vonala a farokkal együtt a vízszintestől számítva kb. 12°-os szöget kell, hogy bezárjon.
Mell: (10 pont)
Kidomborodó, széles (12,5 - 15 cm a szárnyvégek között) mély, és a szárnyívek alatt jól láthatóan, alaposan kidomborodik.
Mellcsont: (5 pont)
Mély, egyenesen és térben hosszan elnyúló, megfelelően belesimulva a farba. Oldalnézetben ívelt alakú, egyenletesen hajlik a végbélnyílás irányába, megtartva a kellő mélységet a hátsó részen, biztosítva a jól tömött fart. Legyen megfelelően fedve szilárd, izmos hússal.
Szárnyak: (10 pont)
Megfelelő arányúak a test hosszával. Kidomborodóak és erőteljesek a szárnybúbtól a derékig, előlnézettben szorosan a testhez illeszkednek.
Az evezőtollaknak a farkon kell pihenniük úgy, hogy a két toll csúcsa majdnem érintse, vagy érintse egymást. Mindkét szárnyon csak tíz (10) evezőtoll lehet. Ha több mint tíz (10) evezőtoll található, ez ugyanolyan súlyú hibának minősül, mintha tíznél kevesebb evezőtoll lenne. A szárnyak fedőtollainak egyenletesen és jól kell fedniük a hátsó részt, fart. Az evezőtollak szilárd szövetűek. A teljes szárnypajzs sima, szorosan egymásra rétegződött fedőtollai a testhez simulnak. Nem megengedhető, hogy a szárnyvégek a farok alá essenek, vagy keresztezzék egymást. Az első és másodrendű evezőtollak szilárdan fedik egymást, és a testhez tapadnak. Nem szabad, hogy az evezőtollak tövénél lévő "fiókszárny" látható legyen.
Farok: (5 pont)
12 szilárd felépítésű, erős szövetű faroktollból állhat.
Legyezőszerűen szétterítve a tollaknak egymáshoz kell simulniuk határozottan fedve egymást, látható rés nem lehet közöttük. A jól összezáródó tollak szelessége kevéssel lehet csak több, mint egy faroktoll szélessége. A szárnytollak végeitől 2,5 cm-rel hosszabbra nem nyúlhat. A háttal egyenes vonalban, annak meghosszabbításaként 12°-os szöget kell bezárnia. Egyenletesen simuljon a szilárd tömött farba.
Lábak-lábfejek: (5 pont)
Közepes hosszúságúak és kellő távolságra legyenek egymástól, enyhén meghajlított helyzetben. Erőteljes megjelenésű, utalva a csontozat szilárdságára. A combok teltek és izmosak; a lábszárakon és lábfejeken nem lehet toll. A lábujjak erőteljesek és egyenesek, hártyásság nélkül. ld. a jelenlegi STANDARD ábrázolást. A karmok színben megegyeznek a csőr színével.
Kiállítási kondíció: (10 pont)
A galamb sértetlen, jó kondícióban lévő, egészséges, élénk, mindenütt egyenletesen átvedlett tollazatú legyen.
A tollazat, a karmok, lábfejek nem lehetnek szennyezettek. Legyen nyugodt és kiegyensúlyozott a kiállítási ketrecben. Megfogva, kézben tartva és beállítás közben ne legyen vad. Ne legyen túlságosan kövér vagy sovány. Deformált, alakbeli rendellenes galambokat az eddigiekben ismertetett STANDARD-al összhangban ki kell zárni.
A kiállításról a beteg galambokat el kell távolítani, hogy ne érintkezhessenek a többi galambbal.
Gyűrűméret: 2006-tól 10-11 mm-es.
Szín és mintázat:
Valamennyi színes galambnál 10 lebegőpont van elismerve, amelyből a bíráló saját belátása szerint vonhat le a hibás szín vagy mintázat miatt, az adott színosztályon belül.
Ez a tíz lebegőpont hozzáadható a STANDARD-ban megállapított 100 alapponthoz.
A szín és mintázat minőségének sajátságos megítélése figyelmen kívül hagyható a színosztály legjobbjain túl.
Lásd a STANDARD színosztályokba sorolását. Helytelen mintázatú és színű galambok a versenykiírás alapján ezen STANDARD XIV., MINDEN EGYÉB SZÍN színosztályába lehetnek besorolva és lebírálva.
Az Amerikai Óriásposta Szövetség színosztály
Valamennyi, az Amerikai Óriásposta Szövetség által jóváhagyott kiállításon az Óriásposták az alábbi színosztályba sorolás alapján lehetnek lebírálva. Változás csak a felsorolás végén ismertetett módon lehetséges.
I. osztály Kék vagy ezüst szalagos
Tiszta egyenletes árnyalatú (intenzív) kék szín a szárnypajzson, két tiszta határozott fekete szalaggal.
Mint a kék galamboknál általában, a fej és a nyak egy kissé sötétebb, mint a szárnypajzson. Sehol nem lehet fehér vagy elütő színű a tollazat, beleértve a farkat és lábszárakat is. Nem lehet részleges harmadik szárnyszalag vagy kormosság a szárnypajzson. (Fehérbe játszó világosodó sávok, a faroktollak külső szélén normálisak a kék galamboknál és nem szabad fehér tollként felfogni azokat.)
II. osztály Egyéb szalagok
Vörösfakó, barna, indigó. Tiszta, egyenletes színárnyalatú, a szárnypajzson két tiszta határozott és egyenletes szárnyszalaggal. A szalagok lehetnek szélesek vagy keskenyek, amennyiben teljes hosszúságukban szélességük egyenletes. Sehol sem lehet fehér vagy elütő színű a tollazat. Barna színűeknél a farkon keresztben egy barna, vörösfakónál a farkon keresztben egy világosabb szalag lehet vagy egyáltalán nincs ilyen szalag. Indigónál a farkon keresztül a szalag világos vagy sötét lehet.
/Megjegyzés: Vörösfakó hímeknél előfordulhatnak fekete foltok a farkon és az evezőtollakon. Lehet néhány barna színű, de nem fekete folt a tojókon: Amikor a folt kiterjed, fedve más testtájakat is, a galambot a Minden Egyéb színosztályba kell sorolni./
III. osztály Kék vagy ezüst kovácsolt
Ez az osztály magába foglalja a világos kovácsoltakat, a T-mintázatú kovácsoltakat, a telített színű sötéteket, vagy bársonyos hamvas kovácsoltakat. A kovácsoltak valamennyi változatánál a kovácsoltság mindenütt egyenletes legyen a szárnypajzson. Sehol nem lehet fehér vagy eltérő színű tollazat. A kovácsoltság látszik, vagy nem látszik a mellen és a csánkon. (…)
IV. osztály Egyéb kovácsoltak
Minden egyéb kovácsolt, világos színű, T-mintázatúak vagy mély, telített színűek, kivéve a kék, ezüst, opál vagy mosott színűeket. A szárnypajzson a kovácsoltság mindenütt egyenletes legyen. Sehol nem lehet fehér vagy elütő színű tollazat. Farok szalag és foltozottság, mint az Egyéb szalagosoknál (II. Színosztály)
V . osztály Fehér
Mindenütt fehér, fehér karmokkal tiszta, fehér (hússzínű) csőrrel.
VI. osztály Receszív vörös vagy sárga
Mindenütt tiszta, egyenletes árnyalatú vörös vagy sárga színű. Az ideális vörös szín megközelíti a Kárnó vagy Száz fehérfarkú fajta színét. A sárgáknál szintén. Sehol nem lehet fehér vagy eltérő színű toll, és nem lehet látható fehér szegélycsík a tollakon. Nem lehet füstös vagy szilva szín a farkon vagy bárhol másutt.
VII. osztály Egyéb egyszínűek
Fekete, barna, egyenletesen szórt hamuszínű (intenzív vagy higított), andalúz (intenzív vagy higított). Sehol nem lehet elütő színű tollazat. A tollazaton lehetőleg ne legyen mintázat, kivéve az andalúznál és az egyenletesen szórt hamuszínűnél. Mindkét színváltozatnál összefüggő szegélycsík látható a tollazat teljes felületén. Az andalúzoknál nem kívánatos a vörhenyes színárnyalat a szárnyszalagok mentén. A szórt hamuszínűeknél az evezőtollak és farktollak némiképp világosabbak lehetnek, mint a madár többi testrészén.
VIII. osztály Domináns opál
Az összes domináns opál, tekintet nélkül a mintázatra vagy az alapszínre. A legtöbb opál alapszíne kék, de előfordulnak barna és vörösfakó opálok is, valamint mindkét színváltozat intenzív és higított változata. Sehol se legyenek elszórt fehér tollak, habár néhány opálnak lehet fehér szárnyszalagja.
IX. osztály Deres
Az összes deres tekintet nélkül a színre és a mintázatra. Az egyenletesen szórt (fekete) deresnek van több változata, de az ideális szín megközelíti a "tigris" szín összhatását, az egyenletesen spriccelt Angol doboshoz (trombitáshoz) hasonlóan. Az ideális, szárnyszalagos deres olyan legyen, mint a Sárkány galamb (Dragon)
X. osztály Különleges
Az összes redukált, tekintet nélkül a színre és a mintázatra. Az összes szalag nélküli, tekintet nélkül a színre. Valamennyi, már korábban megemlített szín, de ezek legyenek mentesek a fehér színű tollaktól. Amennyiben jelentkeznek, más különleges színek is besorolhatók ebbe az osztályba. Ide számíthatjuk a receszív opált, jeges kéket, tejes opálszínűeket, fehér testrészűeket, sirályka galamb mintázatúakat (szíves), halvány, elmosódott színűeket, aprómintás rajzolatúakat és bronzszínűt.
Minden esetben a területi igazgató (vezető bíráló, kiállítás rendezője) határozza meg, hogy ebbe az osztályba benevezhetők-e a galambok.
XI. osztály Mandulaszín (Almond)
Előnyben részesül a klasszikus színezet, alapvetően fehérbe játszó - vörhenyes színű -, néhány bronz és fekete vagy más sötét, szemcsésen márványozott bepettyezéssel, foltossággal (megszakítva), különösen szembetűnően a hímeknél, a koruk előrehaladtával egyre erőteljesebben.
XII. osztály Elmosódott
Előnyben részesül a klasszikus színezet, némileg megvilágosított kék, a tojóknál jellemzőek az autó-sex kék szalagos és kovácsolt változatok. Bronzosság elfogadható a szárnyon és a begy tájékán, de a farokszalagnak sötétnek kell lennie. Fehér evezőtollak nem fogadhatóak el.
XIII. osztály Pettyes (babos), foltos, tigristarka
Ennek az osztálynak a tökéletes eszményképe egy cifra, feltűnő színű, tarka tollazatú galamb, de nem olyan, mint a mandulaszínű galamb. A színes és fehér területeknek erősen el kell ütniük egymástól, szabályosság nélkül, és a találkozásoknál nem várható el, hogy szabályos foltok jöjjenek létre. Az alapvetően fehér színű madarak tollazatában legalább 1/3-nak kell lenni a színes tollak arányának, és azok tollazatában, melyek alapvetően színesek, 1/3-nak kell lenni a fehér tollak arányának. A szemek színére vonatkozóan lásd a Bírálói Standard „Szemek” pontját. Ebbe az osztályba nem tartozhatnak az arányos, szimmetrikus foltozottságúak, mint a szívesek, stb., melyek a különleges osztályba tartoznak. (…)
XIV. osztály Valamennyi egyéb szín (A.O.C.)
Szó szerinti fordítása "valamennyi egyéb szín". Ez az osztály arra van szánva, hogy magába foglalja a többi XIII. osztályba be nem sorolható madarakat. Az alábbiakat foglalja magába, bár nincs körülhatárolva: színes galambok egy vagy több fehér tollal, füstös receszív vörösek vagy sárgák, szalagosok vagy kovácsoltak, ha nem megfelelő a rajzolatuk vagy mintázatuk, fehérek sötét csőrrel vagy karommal, stb....
XV. osztály Hígított
Minden mintázat megtalálható ebben az osztályban, pl. szalagosok és kovácsoltak minden színben, ide értve az egyszínűek hígított változatait.
Kivétel: Receszív vörösek és az elmosódott, a deres, az opál és más fel nem sorolt csoportok hígított változatait.
Enyhítő módosítás
A kiállításokon kis létszám esetén a résztvevők egyetértésével az osztályokat össze lehet vonni, ezzel is növelve a versengést. A Valamennyi Egyéb színosztályt azonban nem lehet összevonva a tizennégy másik színosztály egyikével sem.
Mi az eredeti színosztályokat figyelembe véve, a fajtaklub tagok által kedvelt és nevezett színek szerint, a következőként végeztük a fenti módosításokat: Nevezhető a kiállításra; fehér, kékszalagos, kovácsolt, egyébszalagos, egyszínű, deres (szalagos) és a minden egyéb szín. Az Amerikai Óriásposta Szövetség által jóváhagyott, XV színosztályban ismertetett leírás alapján egyértelmű, hogy nálunk melyek és hol kerültek összevonásra. Jelenleg így fogadjuk a nevezéseket, fenntartva a változtatás jogát szükség szerint.